Mida silmas pidada motohuvi tekkimisel- kuidas valida sobivat motovarustust?
- Категория:
- Без категории
Kevaditi ärkavad talveunest ka need sõidukid, mis sügise saabudes on talvekorterisse viidud, et siis sobivate sõiduolude saabumisel taas teele naasta. Kui oled alles avastamas huvi tehnikaspordi ja kaherattaliste mootorsõidukite vastu, siis jagame sinuga nippe, mida meeles pidada kui oled valimas motovarustust.
Ohutus ennekõike
Enne, kui hakkad kaaluma erinevaid variante motika ostmiseks, tegele turvavarustusega. Hangi endale korralik kiiver, tagi, püksid, kindad ja saapad. Riietuda tuleb selliselt, et oleksid liikluses nähtav ja julgeksid kukkuda, sest valmis tuleb olla ootamatusteks. Kui autos on sõitjaid kaitsmas turvapadjad ja autokere, siis mootorratta puhul on äärmiselt oluline korralik turvavarustus. Varustust valides soovitatakse eelistada erksavärvilisi kiivreid ja riietust, et teised liiklejad sind märkaksid. Kui riietuse puhul on turul pakutav korralike, ent kasutatud tagide, kinnaste ja pükste valik lai, siis kiiver peab olema 100% õnnetusevaba ja selline, mis sulle valatult sobib. Eelista alt lõuakaitsega kiivrit. Kiiver ei tohi olla suur ega ka väike, põhjustades peavalu. Proovi erinevate tootjate kiivreid ja kuula spetsialistide soovitusi. Pööra tähelepanu ka sellele, kas kiivril on olemas päikesekaitse või kui seda pole, siis kas su enda päikeseprillid mahuvad kiivri ja pea vahele selliselt, et ei hakka ebamugavustunnet põhjustama. Tagi valikul pea meeles, et selles oleksid kindlasti õla- ja küünarnuki- ning seljakaitse. Pükste puhul kontrolli, et kaitsmed oleksid põlvedel ja puusadel. Meie ilmastikku arvesse võttes peaksid riided olema kindlasti hingavad ja veekindlad. Kunagi ei tea, millal ootamatu vihmasadu saabub.
Proovi erinevaid rattaid
Tee põhjalik eeltöö ja ära kiirusta. Võta aega, tutvu erinevate variantidega ja mõtle ette. Kas hakkad sõitma üksi või kaaslasega? Kas sõidad pigem kruusateedel looduses või kulged asfaltteel? Kas sul on võimalik osta uhiuus või eelistad kasutatud sõidukit? Viimaste puhul soovitatakse jälgida läbisõitu, mis võiks jääda alla 20000 km. Tsikkel peab olema mugav. Katseta erinevate ratastega ja veendu, et naudid sõitmist, ilma et mõtleksid ebamugavustundele seljas. Eksperdid räägivad, et mugavust ei tohi alahinnata, ratas peab sobima, sest vastasel juhul see jääbki häirima. Kasutatud ratta puhul pead olema 100% kindel, et see on tehniliselt korras. Samuti ei soovitata sõiduks mõeldud tsiklit ostes valida sellist, millega on varem trikke tehtud, sest see lõhub ratta mootorit, käigukasti ja vedrustust. Jälgi, kas mootor käivitub kergelt ja töö tühikäigul on ühtlane. Credit24 turundusjuht Annika Parm ütleb, et inimesed eelistavad kevade saabumisel uuendada oma sõidukiparki just kaherattalistega. „Viisime läbi küsitluse, kust selgus, et tarbija huvi mootorrataste vastu on endiselt suur. Suvine kodumaa avastamine mootorratta seljas pakub suurt naudingut, mistõttu kaalutakse erinevaid finantseerimisvõimalusi ratta soetamiseks. Inimeste vastustest ilmnes, et mootorratta soetamiseks on keskmiselt vajalik paarituhande eurone väljaminek,“ nendib ta.
Investeeri sõiduoskusesse
Eestis on palju sõidukoole, kes õppida tsiklisõitu ja saada vastav sõiduõigus. A-kategooria ehk mootorratturi koolitus jaguneb A-kategooria esmaõppeks ja A-kategooria täiendusõppeks. Kui esimene on mõeldud kuni 17,5 aastastele inimestele, siis täiendusõpe on vanematele. Kui oled noorem kui 23,5 aastat ja sul on B, C või D kategooria juhiluba, saad omandada A2 kategooria. Kui oled vanem kui 23,5 aastat ja omad B, C või D kategooria juhiluba, saad A kategooria. Loe internetist foorumeid ja teiste soovitusi, tähelepanekuid, millist sõidukooli ja -õpetajat valida. See on tähtis samm selle poole, et saaksid nautida sõidukilomeetreid motika seljas, mistõttu on oluline, et esimene emotsioon ratta selga istumisel oleks positiivne ja õpetaja sisendaks turvatunnet ja enesekindlust. Seepärast on oluline investeerida nii oma oskustesse kui ka motovarustusse, mida aitab teha motolaen,
Head õppimist!