Kõige suurem osa vastajatest, 46 protsenti, maksab automaksu 100–250 eurot aastas. 28 protsenti vastanutest märkis oma automaksu suuruseks 251–500 eurot. Samas 21 protsendil jääb see alla 100 euro ning 8 protsenti autoomanikest peab arvestama vähemalt 500-eurose maksuga.
Kui suur osa leibkondadest eeldab automaksu suuruseks 100–250 eurot, siis kolmandik autoomanikest arvestab juba oluliselt kõrgema summaga. Statistikaameti uuringu kohaselt on leibkondades kus on auto, keskmiselt 1,4 autot. See tähendab, et keskmise autoga pere kulu tõus on oluliselt suurem kui ühe auto aastamaks. See kõik näitab, et inimeste rahalised kohustused kasvavad ja kulude planeerimine muutub aina tähtsamaks.
Credit24 turundusjuht Janar Kalmus tõdeb, et mootorsõidukimaks tuleb ajal, mil enam ei saa tulumaksuvabastusena tagasi elamuasemelaenu intressi ega maksusoodustust kahe- või enama lapse ülalpidamise eest. Ning automaks pole ainus maksutõus, tõusevad ka: füüsilise isiku tulumaksumäär, majutusteenuste käibemaks, ajakirjandusväljaannete käibemaks ja tulemas on ka üldine käibemaksu tõus 24% -ni ning järgmisel aastal on maksutõuse teisigi. Lisaks on aasta alanud kiirelt kasvanud elektrihindadega ja ootamatuid hinnatõuse võib tulla teisigi. Kokkuvõttes on Euroopa Komisjon Eestile ennustanud jooksvaks aastaks kõrget, 3,6% inflatsiooni.
Kalmuse sõnul on selgest ja prognoositavast maksusüsteemist palju räägitud ettevõtete vaates kuid see on sama oluline ka perede majapidamistele: „Maksude ja teiste finantskohustuste ootamatu muutus või keeruline prognoositavus võib oluliselt vähendada tarbijate kindlustunnet ja muuta nende majanduslikku käitumist. ka Mõistlik on kulutusi juba täna targalt planeerida, et seniste tarbimisharjumuste jätkamisega ei kaasneks makseraskusi. Pere eelarvet planeerides tasub omada finantsilist paindlikkust, et valmis olla olukordadeks kus pere kulu suurus kõigub kuude lõikes oluliselt. Olgu siis näidetena ootamatult kõrge talvine elektrikulu või kaks korda aastas saabuv automaksu tasumise tähtaeg.