Credit24 Sailing Team läheb MM-ile medalit püüdma: siinsete viikingite eelis on muutlike ilmaolude tundmine

Credit24 on aastaid olnud Eesti spordi taustajõud ning Credit24 Sailing Team noppinud ORC avamerepurjetamise tiitlivõistlustelt hulga medaleid. Nii ka äsja lõppenud A. Le Coq 64. Muhu Väina regatilt, kus meeskond purjetas end tihedas konkurentsis pronksile. Ees ootavad maailmameistrivõistlused Tallinnas.

 

Purjetajad valmistuvad augustikuiseks hooaja tippsündmuseks. Tallinnas toimub 6.-14.augustini avamerepurjetamise MM. Varasuvel alanud rahvusvaheline võistlushooaeg kulmineerub koduse tiitlivõistlusega, mis toob siinsetesse vetesse maailma parimad purjetajad.

 

Credit24 purjetamistiimi liige Mihkel Karu räägib, kuidas selleks valmistutakse.

 

Vinge hoog sees

 

„Tänase Credit24 tiimi tuumikuga kohtusime juba 2010. aastal, kui sõitsime 62-jalase jahi Natali’ga Sardiinias MiniMaxi maailmameistrivõistlustel,“ meenutab Mihkel võistkonna algusaastaid. Reval Café purjetamistiimina saavutati 2014. aasta MM-il 5. koht, sama tulemus sõideti välja 2017. aasta EM-il.

 

Pärnus toimunud 2015. aasta EM-il võideti amatööride arvestuses pronksmedalid ja  2019. aasta EM-il Rootsis samuti pronksmedalid. „Täna purjetame Credit24 Sailing Team’ina 38-jalasel Salona võistlusjahil,“ tutvustab purjetaja. Ei ole kahtlust, et meeskonnal on ootus ja soov 2021. aasta MM-il senised tulemused üle sõita. Tänavuse hooaja senised saavutused näitavad, et tiimil ja paadil on hea hoog sees.

 

Nädalapäevad tagasi osales Credit24 Sailing Team Läti meistrivõistluste raames Gulf of Riga Regatta’l. Muutuvates oludes kulgenud etapid vormistati hõbemedaliks 2021. aasta Läti meistrivõistlustelt avamerepurjetamises ja karikaks Liivimaa kiireimale jahile.

 

„Närvikõdi ja pinget pakkus Riiast Ruhnu kulgenud etapp,“ tõdeb kogenud purjetaja Mihkel Karu ja kirjeldab: „sõit kestis ligi 11 tundi ning meie nutikale ja õnnestunud taktikale vaatamata õnnestus leedukate Te Kyla paatkonnal meie ees 31 sekundiga etapivõit võtta. Teine pikk sõit oli 8-tunnine teelolek Salacgrīvast Pärnusse. Füüsiliselt olime esimesena kohal, saime kodupubliku ees triumfeerida, aga koguarvestuses oli meie tulemuseks teine koht. Me näitame teravust ja paneme pärituules MM-i poole. Tõstvas pärituules.“

 

Tummine võistlusjanu

 

Purjetamise EM ja MM toimuvad vaheldumisi Läänemeres ja Vahemeres. Mihkli sõnul ei kustutanud möödunud aasta grammivõrdki purjetajate võistlusjanu. „Võistlusi jäi küll ära ja ei teadnud, kas ja kuidas saab purjetada. Loomulikult käis eriolukorda arvestades peast läbi ka mõte, et 2021. aastaks planeeritud MM koduväljakul võib jääda kaugemale tulevikku,“ meenutab Mihkel eelmist hooaega.

 

Hoolimata keerulistest oludest said piirangud leevendust ja merekarudel oli võimalik võistlusjanu kustutada, sest kuni 10 meeskonnaliiget oli üldjuhul purjekatele lubatud.

 

Avameresõitudel purjetabki meeskond tavaliselt 8- või 9-liikmelisena. Mihkli sõnul on vöörist ehk purjeka esiosast ahtri ehk tagaosani meeskonna positsioonid täpselt jaotatud. „Kapteni sõna loeb, ent tõelise täiuslikkuse saavutamiseks peab tiim toimima kui üks – üksteise taustajõuna. Üksi ei tee merel midagi ja ebakindel tiim ei suuda kõiki võimalusi kasutada või olukordi lahendada.“

 

Seetõttu ongi MM-i esindusmeeskond Credit24 Sailing Team’il juba talvest komplekteeritud, mil alustati hooajaks ettevalmistust. „Küll aga juhtus see, et üks meie MM’i liikmetest kukkus treeningul kaks ribi katki. Vigastusoht on treeningutel ja võistlustel tõsine. Õnneks on kangelasel veel mõni nädal aega paranemiseks,“ selgitab Mihkel.

 

Viikingid ja kodused olud

 

Rahvusvaheliselt tuntud tipptegijad hakkavad Tallinnasse kogunema augusti esimesel nädalal. Enne seda toimub MM-i eelregatt. Mihkel nendib, et Tallinnas purjetades on siinsed meeskonnad justkui koduväljakul: „Koduste vete ja ilmaoludega oleme harjunud. Tuulevaikusest saab kiiresti purgaa, päikesest paduvihm. Oleme harjunud muutlikkusega, see on siinsete viikingite eelis.“

 

Tallinna laht on ilus laht, mis purjetatav igat pidi. „Vetevana ehk Vana on meile nii mõndagi õpetanud – millal tuleb õhtune briis või kummast lahe servast paremini toidab. Siin on kindlasti meeldiv ja põnev purjetada nii kodustel kangelastel kui piiri tagant tulevatel väljakutsujatel.“

 

Suurvõistlused koosnevad nii avameresõitudest kui rajasõitudest. Viimased toimuvadki Tallinna lahel, ent avameresõitudega jõutakse ka rannikuvetest kaugemale.

 

Sireenidest kaugel

 

Credit24 Sailing Team’il on väljakujunenud rituaalid, mis teinekord ka fännidele ja konkurentidele silma jäänud. Tervitusnaps on nö must-be, et Vana hoiaks ja sireenide juurde ei saadaks. Sama korratakse siis, kui märk vee peal võetud.

 

„Samuti on erinevad võistlus-meeleolusse sisse minemise viisid. Meil on oma mantrad, vastavalt olukorrale ja võistlusele. Häälestame end ühele lainele. Kogu tiim koguneb kokku ja kordab kõva häälega ühte mantrat. See annab võimsa laengu enne starti ja annab positiivse signaali ka nii vastastele kui kohtunikele,“ räägib Mihkel võistluseelsest meeskonnavaimu loomisest.

 

Üks on kindel, Credit24 Sailing Team’i meeskond on valmis, et kodusel MM-il tipptasemel purjetamist nautida. „Kodupubliku ees võistelda on suur rõõm! Me oleme ju ajalooliselt olümpiapurjetamist koduhoovis näinud ja seekordne MM üle tuhande sportlasega ei jää sellele elamusele sugugi alla. Tulge elage omadele kaasa!“ kutsub Mihkel pealtvaatajaid 6. augustist purjetajatele kaasa elama.