Kooli algus hüüab tulles- millised väljaminekud ootavad ees? Kolme lapse isa jagab soovitusi

Kuigi august on alles poole peal, hakkab järjest enam kuulma ja nägema erinevaid meeldetuletusi, kas kõik koolialguseks vajalik on ikka olemas. 1.septembriga seotud väljaminekute osas jagab mõtteid 3 lapse isa ja Credit24 partnersuhete juht Janar Kalmus.

Jalgratas

Aina enam räägitakse sellest, et lapsed liiguvad järjest vähem ja veedavad senisest rohkem aega erinevate ekraanide ees. Üks võimalus, kuidas laste kehalist aktiivsust suurendada, samal ajal edendada keskkonnasäästlikku mõtte- ja teguviisi, on suunata nad koolis käima jalgrattaga. „Koolide juurde on rajatud korralikud jalgrattaparklad, kuhu on mugav jalgratas koolitundideks parkida. Meie pere on seda meelt, et lapsi ei pea uksest ukseni sõidutama, vaid pigem suunama nad iseseisvusele,“ ütleb Janar ja lisab: „Loomulikult on oluline lastega koos koolitee jalgrattaga läbi käia, pöörata tähelepanu liikluskorraldusele ja korrata üle liiklusturvalisuse põhimõtted. Aga jalgrattaga koolis käimine on hea alternatiiv auto- või bussisõidule.“ Janar Kalmus rõhutab veel korraliku turvavarustuse tähtsust: „Vihmakindel ja helkurribadega riietus ning muidugi kiiver on hädavajalikud, et sõit kooli või trenni oleks turvaline.“

Korralik laud ja arvuti

Janar räägib, kuidas möödunud kevadel seisid ka nende pere kaks kooliealist last vahel silmitsi keerulisemate hetkedega, mil omaette olemise ruumi kippus nappima. „Kui varem jagasid meil kaks last ühte töölauda ja arvutit kodusteks ülesanneteks, siis võimaliku koduõppe jätkumisel peab igal lapsel olema isiklik töövahend.“ Janari sõnul ei olnud ka nemad arvestanud võimalusega, et arvutit võib lastel vaja minna samal ajal, ent ometi just nii läks. „Olen ka oma tuttavatelt lapsevanematelt kuulnud, et kellel võimalik, siis panustati uue korraliku töölaua soetamisse. Õnneks on see ühekordne väljaminek ning laud kestab aastaid,“ nentis kolme lapse isa. „Korralik kirjutus- või töölaud on universaalne, sest seda saavad kasutada kõik pere liikmed,“ arutles Kalmus.

Korralikud vahetusjalatsid

Üks igivana ja noorema ning vanema põlvkonna seas lahkarvamusi tekitav küsimus on korralikest ja jalasõbralikest vahetusjalatsitest. „Mis seal salata, siin lähevad arvamused lahku. Tenniseharrastajana tean, kui oluline on õige jalanõu, liivatossuga ma vaibal ei mängi ja vastupidi.  Kui mina hinnangul peaks vahetusjalats olema selline, mis jalga higistama ei aja ja laseb õhku läbi, ent samas pakub ergonoomilist mugavust, on mu lapsed sootuks teist meelt,“ võtab Janar vahetusjalatsitega seonduvat juba veidi huumoriga.

Korralik valgustus

Kindel on see, et koolilaps vajab õppimiseks korralikku lauavalgustit. Oluline on kusjuures see, et paremakäelisele lapsele langeks valgus vasakult ja vastupidi. „Muidugi näeme ka ise, kuidas vahel satub koolitükkide tegemine teleri ette või muusse selleks mitte ette nähtud kohta. Vale valgus võib mõjutada silmanägemist ja rühti, seetõttu on äärmiselt oluline, et lapsel oleks korralik valgustus, mis ei rikuks tema silmi. Ka remonttööde järel uue mööbli ostul tuleks alati silmas pidada, et sobiva valgustuse hankimine ei jääks tagaplaanile. Valgustus on äärmiselt oluline,“ rõhutab Janar.