Lääne-Virumaa spordi taustajõud Kaire Kutsar: Kalevi võimla mativirnade lõhn toob ilusad mälestused lapsepõlvest

Credit24 algatas möödunud aastal konkursi, et leida iga maakonna spordielu suurim taustajõud. Lääne-Virumaal esitatud kandidaatide hulgast valiti võitjaks Kaire Kutsar. Naine, kes on pühendanud end spordile ja selle toetamisele ning kelle jaoks on sport tänagi elu lahutamatu osa.

Kui Credit24 hakkas otsima Lääne-Virumaa spordi taustajõudu, kirjutati Kaire Kutsari iseloomustuseks: „Pühendunud sporditoetajana on Kaire teinud elutöö. Sellises mahus sporditoetaja peaks kindlasti olema tunnustatud ning esile tõstetud, sest tihti ei näe me kulisside taha ning suure töö tegijad jäävad suurele üldsusele sageli märkamatuks.“

 

Kalevi võimla matihunnik

Kaire on pärit Rakverest. „Minu teadlik elu, mida ma mäletan, on alati seotud olnud spordiga. Mina ema, isa ja onu olid kõik sporditöö peal,“ räägib täna Aseri Vabaajakeskust juhtiv spordihing. „Minu lapsepõlv möödus Rakvere Kalevi võimlas matihunniku otsas või staadionil. Too mativirnade lõhn on mul senini meeles ja see toob ilusad mälestused lapsepõlvest,“ lisab särtsakas ning positiivne naine, kelle sõnul ei saanud teisi eluala valikuid tema puhul ollagi.

Kaire ema mängis korv- ja võrkpalli, koos tütre Kairega hakati üheskoos sulgpalliga tegelema. Kaire, muide, on sulgpallis tulnud lausa Eesti noorte meistriks. „Võistlesime omal ajal emaga isegi koos rajooni meistrivõistlustel,“ räägib Kaire oma nooruspõlvest. Lisaks erinevatele pallimängudele oli Kaire ema veel suusaspordi austaja, isa korvpallitreener. Tüdrukutirtsu onu aga ametis suusatreeneri ja kehalise kasvatuse õpetajana. „Kui lumi oli maas, siis suusatasime. See oli nii loomulik elu osa, teisiti ei oleks saanud ollagi,“ arutleb Kaire lapsepõlve ja spordi seotusest.

 

Haiged kõrvad ja ujumine

Esimene teadlik treening treeneriga, kes polnud sugulane, oli Kairel ujumine. „Paraku jäid mu kõrvad haigeks ja üsna pea sai selgeks, et see spordiala minu tervisega ei sobi.“ Ema kõrvalt sulgpalli harrastanud tüdruk leidis oma tõelise kutsumuse hoopis lauatennisest, mille juurde jäi pikkadeks aastateks. „Lauatennises olin Kalevi rajoonide spartakiaadi võitja,“ vastab Kaire, kui pärin temalt, kas spordiala ka magusaid võite tõi.

Ent päris tippsportlast Kairest ei saanud. Naine otsustas, et temast saab Eesti Lauatennise Liidus selle spordiala taustajõud, mistõttu pühendas ta end aastateks spordiala organisatsioonilisele poolele ja seeläbi Eesti spordielu edendamisele.

Muide, Kaire pole sporti kõrgkoolis õppinud. Hoopis raamatukogundust ja massaaži. „Minu esimene töökoht oli Meditsiiniraamatukogu Tallinnas,“ meenutab Kaire ja lisab: „Mingil ajal ma tundsin, et tahan spordist eemale ja sellest välja saada.“ Paus ei jäänud pikaks, sest Aseri spordijuht kutsus Kaire rajoonide spartakiaadil Viljandis  Aserisse treeneriks ja mängijaks, sest piirkonnas puudus naismängija.

Treenerina ei saanud Kaire kaua tegutseda, sest parajasti loodi Aseri laste ja noorte spordikool, mille direktoriks naine sai ning hiljem Aseri Vabaajakeskuse juhatajaks.

 

Lauatennise pealinn Eestis

„Lauatennis on minu jaoks väga südamelähedane spordiala ja olen sellega väga palju seotud olnud. Kõige suuremat heameelt tunnen lauatennisega seotud saavutuste üle oma kodupiirkonnas. Aserit  nimetati lauatennise pealinnaks Eestis. Olen püüdnud seda hoida ja jätkata,“ arutleb Kaire, kui küsin, mida tähendab spordi taustajõuks olemine. Aserist on, näiteks, pärit Euroopa noorte MV kahe medali omanik Tatjana Tšistjakova, kes teeb praegu Aseris edukalt treeneri tööd.

Kui küsida Kairelt selle kohta, mis on tänaste laste ja noorte spordiharjumuste juures erinev selle ajaga võrreldes, kui ta ise alustas, ütleb ta, et vanasti lapsed olid õues ja liikusid, aga täna on väga raske lapsi spordi juurde saada. „Ühelt poolt on positiivne see, et praegu on valik laiem, spordialasid juurde tulnud, teisalt on lastel palju muid huvisid ja suuri ahvatlusi.“

 

Treener, laps ja kodu

Kui veel kuidagi suudetakse murdeeani noori spordi juures hoida, heal juhul gümnaasiumi lõpuni, on see Kaire hinnangul tohutult suur asi. „Selleks, et laps oleks spordi juures, peab toimima kolmnurk treener- laps-kodu. Nemad peavad ühte jalga astuma. Kui üks lüli annab järele, on kõik. Vanema toetus on ääretult oluline selles, et laps jõuaks ja jääks spordi juurde,“ paneb Kaire lapsevanematele südamele olla lastele spordi tegemise juures selleks päris õigeks taustajõuks.

„Ei pea sundima ega riidlema, vaid selgitama ja rääkima, miks sport on kasulik. Mul on südamest kahju, laps tuleb trenni ja ma näen, et temas on ainest. Treeneril samuti silm särab, aga siis kaob laps ära ja ema ütleb, et laps ei taha trennis käia. Tule ja toeta!“ soovitab Kaire, kuidas lastes spordipisikut sütitada.

 

Ühes rütmis lööv süda

„Mind on spordis ümbritsenud ääretult meeldivad inimesed. Minu lapsepõlve treeningkaaslased, kellega hingasid ühte õhku. Kui endiste aegade sportlastega kokku saan, hakkab süda justkui teises rütmis lööma,“ kõneleb Kaire, kui pärin temalt inimeste kohta, kes mõjutanud tema spordielu.

„Sport ühendab inimesi. Ka väljaspool Eestit. Näiteks pidi mu poeg minema Riiga praktikale. Muidugi helistasin ma Läti Lauatennise Liidu juhile ja palusin, et ta võtaks poja bussi pealt vastu hommikul kell 5. Kui tema helistaks mulle, käituksin täpselt samamoodi. Sõidaksin kasvõi  öösel bussile vastu. Sport ühendab inimesi hoopis teistmoodi. Imetlen neid inimesi, kellega spordielu on mind kokku viinud,“ ütleb Credit24 Lääne-Virumaa spordi taustajõud Kaire.

 

Sponsorite tugi hindamatu

Taustajõud on naise sõnul ka need, kes toetavad spordi tegemist rahaliselt. „Ilma sponsorite toeta ei saaks teha sporti, samas on sponsorite leidmine väga raske. Sellised olukorrad on alati keerulised, kui lapses on potentsiaali, aga pered ei suuda seda finantseerida. Taolistes olukordades on toetajate tugi hindamatu,“ tänab Kaire inimesi ja ettevõtteid, kes spordi tegemisele õla alla pannud.

„Vahepeal tegutsesime Aseris isegi nii, et päästa lapsi tänavalt. On olnud ääretult kurbasid olukordi, kus lapsel polegi pärast trenni kohta, kuhu minna. Laps ei tea, mis olekus kodus keegi on. Oleme aidanud sellistest peredest lapsi tänavalt ja neist on tulnud edukad sportlased. Sellised on võidud, mis südamesse lähevad,“ räägib Kaire, kuidas sport on olnud lastele võimalus uut elu alustada.

Täna hoiab Kaire silma peal kõigil Eesti sportlastel. „Eesti on nii väike, et ühe sportlase võit on kogu rahva võit. Hoian pöialt kõigile, kes stardis on,“ rõõmustab Credit24 Lääne-Virumaa spordi taustajõud.