Noor, tule välja rahahäkiga ja võida auhind!

Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ja Credit24 on välja kuulutanud ideevõistluse, mille eesmärgiks on tõsta noorte teadlikkust rahast.

Olgu selleks nutikas pabermärkmik igakuiste väljaminekute planeerimisel, digilahendus, mis annaks märku, kui kuu taskuraha hakkab lõppema või vanaema rahanippide käsiraamat. Lase loovusel lennata ja tule välja ideega, mis esmapilgul võib tunduda isegi ebamaine, aga mis ometi õpetaks finantsilist mõtlemist ja oleks midagi sellist, mis noortele reaalselt kasu tooks.

Levinud arvamuse kohaselt on raha miski, mida võiks kogu aeg rohkem olla. Ometi ei ole see pikas perspektiivis lahendus, sest targalt rahaga ümber käimata on näiteks kõrgest palgast vähe kasu. 2-aastase tütre ema Brigita Murutar leiab, et juba noores eas peaks alustama lastele rahaga seonduva õpetamist. Brigita tutvustas 5 võimalust, kuidas raha säästa ja seda lastelegi õpetada. Ehk hakkab mõnest järgnevast nipist mõte hargnema ja sünnib võistluse võidutöö.

  1. Kuu aja reegel – suurepärane meetod impulsiivsete ostude vältimiseks

Sageli tuleb kange tahtmine midagi osta. Kuu aja reegel on parim viis raha säästmiseks, kui ei ole täit kindlust, kas ihaldatud toodet ka päriselt vaja läheb. Kuu aja reegel töötab põhimõttel, et enne kallima toote soetamist tuleb vähemalt kuu aega mööda lasta. Kui see endiselt vajalik tundub, alles siis saab rahuliku südamega raha välja käia.

  1. Kulude ja tulude päevik/äpp – parim viis enda finantsiga kursis olla

Kulude ja tulude päevik või äpp on parim viis õpetada lapsele varakult, kuidas kuludel ja tuludel silm peal hoida. Päeviku puhul on hea, et laps saab omal käel kõik läbi kirjutada, mis aitab tal rohkem süveneda. Äpp aga annab lisaks kulude-tulude jälgimisele ka võimaluse statistikat koostada.

  1. Raha kõrvale panemine – lollikindel viis kuu lõpus kasumisse jääda

Kõige lihtsam nipp on lihtsalt regulaarselt raha kõrvale panna. Raha kogumiseks ja säästmiseks on erinevaid meetodeid. „Kui ma olin noorem, kogusin raha kassasse,“ meenutab Brigita. Samamoodi õpetab ta ka enda 2-aastast tütart varakult hoiupõrsasse raha koguma ning soovitab lapsevanematel juba 7-8-aastaste lastega tõsisem jutuajamine raha säästmise teemal pidada. Just siis on laps vanuses, mil hakkab tavaliselt taskuraha saama. „Hiljem, kui lapsel tekivad suuremad eesmärgid, on võimalus lisaarvelduskonto teha. Täna, täiskasvanuna on mul see just selleks, et panna sinna lisaraha kõrvale,“ lisab Brigita.

Sõltuvalt sissetulekust soovitatakse säästa erinevaid summasid. Brigita eelistab 10% teenitust alles hoida, kuid tuntud investor Jaak Roosaare julgustab inimesi säästma eraldi lausa 50% sissetulekust.

  1. Raamatud rahast – üldised teadmised rahast, investeerimisest ja säästmisest

Enne aktsiatesse või fondidesse investeerimist soovitavad kogenud investorid alati esmalt investeerida iseendasse. Parim viis selleks on lugeda harivaid raamatuid. Kuulsaimad raamatud rahateemadel on „Intelligentne Investor“, „Rikas isa, vaene isa” ja enim kiidetud Eesti autori Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpik“. Raamatuid saab täiesti tasuta raamatukogudest laenutada ning ID-kaardiga lugejakaardi taotlemine ei maksa midagi. Raamatuid soetades on heaks võimaluseks võtta tudeng raamatupoodi kaasa ja  minna teisipäeviti näiteks Rahva Raamatusse, sest siis on Tudengi Teisipäev ja tavahinnaga raamatutelt tudengitele allahindlus -12%.

  1. Majanduudised – Majandusalaste teadmiste täiendamiseks

Veel tasub end kurssi viia majandusuudistega, et end harida ning maailmas toimuvast teadlik olla. ERR-i artiklid majandusuudistest on näiteks kõigile täiesti tasuta. Samuti leidub Internetis lehekülgede viisi uudiseid suurtel finantsturgudel toimuvast ning oma blogi peavad sajad rahaga ümber käia oskavad inimesed. Näiteks leiavad aadressilt rahajutud.ee huvitavat lugemist igas vanuserühmas ja rahateadmistega inimesed.

Siin võiks olla ka Sinu idee, noor! Vaata lähemalt: https://www.facebook.com/EestiANK/photos/a.202730969766110/2803601623012352/?type=3&theater