Tagatiseta tarbimislaenude väljastamine pöördus märtsis pandeemia tõttu langusesse

Kodumajapidamistele väljastatud tagatiseta tarbimislaenude maht pöördus märtsikuus pandeemia tõttu langusesse, selgub Eesti Panga poolt avaldatud igakuisest statistikast.

Jaanuaris ja veebruaris väljastati Eesti majapidamistele tagatiseta tarbimislaene vastavalt 24,2 ja 22,2 miljonit euro väärtuses, mida oli vastavalt 19% ja 17% rohkem kui 2019. aasta samal perioodil. Märtsikuus väljastati 20,9 miljonit eurot, mida on aga ligi -12% vähem kui samal ajal aasta aega tagasi.

 

Tabel. Tagatiseta väikelaenude väljastamise maht (miljon eurot) Eestis.

Jaanuar Veebruar Märts
2019 20,4 19 23,7
2020 24,2 22,2 20,9
Aastakasv 18,6% 16,8% -11,8%

Allikas: Eesti Pank

 

Credit24 Eesti tegevjuhi Ivo Popp’i hinnangul on muutus ootuspärane, kuivõrd Covid-19 pandeemia ja sellest tingitud eriolukord on pannud kodumajapidamisi tarbimisotsused edasi lükkama. „Eestis kehtestatud eriolukord ja selle mõjud on kindlasti teinud tarbijaid ettevaatlikumaks tuleviku suhtes. Varasemalt planeeritud ostud on pandud ootele kuniks olukord stabiliseerub. Sama kinnitas ka turu-uuring, mille aprillikuus tegime ja millest selgus, et 34% eestlastest on edasi lükanud mõne suurostu.“ 
Märtsikuu oli ka Credit24 jaoks kokkuvõtvalt tavapärasest rahulikum, küll aga on täheldada aktiivsuse kasvu mõnes kliendisegmendis. „Näeme, et üha rohkem võetakse tarbimislaenu oma kodu värskendamiseks, tehakse remonti ja soetatakse mõni uus mööbliese,“ märkis Popp.

Taustakontroll

Samuti viitas Popp äärmiselt põhjalikule taustakontrollile, mis laenutaotlusega kaasneb, et veenduda laenuvõtja suutlikkuses ka kohustus tasuda. „Seoses eriolukorra välja kuulutamisega, oleme veelgi karmistanud reegleid ja lähtume alati vastutustundliku laenamise põhimõtetest,“ selgitas Popp ja lisas: „oleme võtnud varasemast ettevaatlikuma positsiooni laenude väljastamisel.“