3 olulist soovitust remondilaenu valimisel

Sügise tulekuga veedame rohkem aega toas. Muutunud maailma ja läbitud eriolukorra tõttu on saabuval sügisel ja suure tõenäosusega veel talvelgi puhkusereisile minek keeruline. Seetõttu mõeldakse enam kodu remondi peale. Kui omavahendeid napib, aitab remondikulutusi finantseerida väikelaen. Kuidas ja millist pakkujat valida, kui laenuandjaid on palju? Jagame 3 soovitust, mida silmas pidada remondilaenu võtmisel ja mis lihtsustavad teenusepakkuja valikut.

Soovitus #1 – vaata intressimäärast kaugemale

Laenude võrdlemisel ja parima pakkumise valimisel on oluline mitte ainult võrrelda erinevate pakkumiste intressimäärasid, vaid võrrelda kogu laenu teenindamise kulu kokku. Miks? Sest sageli näidatakse reklaamides suurelt madalat intressimäära, kuid vähe tähelepanu pööratakse reklaamis lepingutasule, kuuhaldustasule, lepinguhaldustasule.  Viimased aga tõstavad laenuteenindamise kogukulu. Siinkohal mõningad näited lisatasudest hetkel turul olevatest remondilaenu pakkumistest:

 • Lepingutasu 2% laenusummast, minimaalselt 120 eurot.

Ehk laenates lihtsamaks remondiks 1000€, näiteks värvimiseks ja tapeetimiseks,  tuleb ainuüksi 120€ ainult lepingutasuks välja käia.

 • Lepinguhaldustasu 2,5 eurot kuus.

Kõnealune tasu on kusjuures samal laenupakkumisel, millel ka eelmainitud minimaalne lepingutasu 120€. Ehk lisaks krõbedale lepingutasule, tuleb maksta täiendavalt veel lepingu haldamise eest.

 • Kuuhaldustasu 5,90€ kuus.

Ehk aasta peale maksate laenu kuuhaldustasuna veel täiendavalt 5,90 x 12 = 70,8€.

Turul leidub loomulikult laenuandjaid, kes proovivad eelmainitud näidetest eristuda ja rõhuvad just sellele, et neil puuduvad varjatud lisatasud. Nii näiteks pakub Credit24 remondilaenu intressimääraga alates 24% aastas ja millel puudub lepingutasu, lepinguhaldustasu ja kuuhooldustasu. Laenamise kulud on seotud vaid intressimaksetega.

Kui aga ühel pakkujal on lepingu- ja haldustasud ning teistel mitte, siis kuidas üldse võrrelda, milline laen on soodsaim? Siin on abiks KKM ehk krediidikulukuse määr. Krediidikulukuse määr näitab, kui suured on protsentuaalsed laenamisega kaasnevad kulud, arvestades lisaks intressimäärale ka erinevaid laenamisega kaasnevaid tasusid. Mida kõrgem on KKM-i protsent, seda kulukam laen on.

Soovitus #2 – eelista paindlikust Krediidikonto näol

Remontimisel tuleb sageli ette ootamatusi. Alustad küll plaaniga A, mille eeldatav eelarve on teada, kuid seejärel selgub, et pärast vana tapeedi maha võtmist on siiski vaja välja vahetada kipsplaadid ja tuleb edasi liikuda plaaniga B, millel on hoopis teine rahavajadus. Võimalust, et päris elu võib plaane muuta, peab arvesse võtma ka laenu taotledes.  Kasulik on eelistada laenutooteid, mis pakuvad rohkem paindlikust. Remondilaenu on võimalik üldiselt kasutada kahe laenutoote põhiselt:

 1. Võttes väikelaenu fikseeritud summale ja fikseeritud perioodile. Näiteks 2000 eurot 24 kuu peale igakuise fikseeritud tagasimaksega.
 2. Avades endale Krediidikonto, millelt on võimalik enda vajaduste järgi laenuväljamakseid teha. Näiteks Krediidikonto väärtusega 2500 eurot, millest 2000€ võtad kohe kasutusele ja 500€ jätad tagavaraks, mille saad kasutusele võtta kohe, kui selleks vajadus tekib.

Paindlikkuse vaatest on soovitatav eelistada Krediidikontot.  Taotledes traditsioonilise väikelaenu puhul kindlat summat, tuleb laenulepingut muuta, kui hiljem selgub, et esialgsest summast ei piisa. Ent sellega kaasnevad lisakulutused. Samuti ka vastupidises olukorras, kui remondikulutused saavad olema oodatust väiksemad.   Ülejääva summa pealt tuleb maksta asjatut intressi, kuna väikelaenu puhul on kogu laenusumma korraga kätte saadud. Krediidikonto võimaldab rahaga nutikalt ümber käia, näiteks:

 1. Kui oled eeldanud, et remonttööde kogumaksumus on 2000€, on mõistlik taotleda Krediidikonto limiidiks näiteks 2500€. Credit24 Krediidikonto puhul maksad intressi vaid kasutatult summalt, mis tähendab, et kui jätad esialgu 500€ varuks, siis sellel pealt intresse ei maksa. Juhul, kui ilmneb mõni ootamatus, on kohe lisa 500€ varuks võtta.
 2. Krediidikonto puhul saad väljamakseid ajatada ja seeläbi säästa intressikuludelt. Näiteks, kui soovid teha toas kapitaalremonti – vanad seinad maha võtta, uued püstitada ja seejärel tapeetida. Krediidikonto võimaldab kulutusi finantseerida  järk-järgult: esialgu näiteks osta ainult uued kipsplaadid. Seejärel, kui vana sein maha võetud ja uus sein püstitatud, saab teha Krediidikontolt järgmise väljamakse tapeedi ja tapeediliimi jaoks. Sel moel maksad vähem intressi võrreldes olukorraga, mil kohe kogu laenusumma kasutusele võtad.

Krediidikonto põhimõttel pakub remondilaenu Eestis Credit 24.

Soovitus #3 – mõtle ka laenu lõpu peale

Kuna remont on suur väljaminek, siis sageli võetakse selle tarbeks laenu pikema perioodi peale. Selle aja jooksul võib aga tekkida võimalusi laenu ennetähtaegseks tagastamiseks, näiteks tulumaksutagastuse abil.  Taolisi võimalusi on soovitatav ära kasutada, et säästa intressikulude pealt. Küll aga tähendab see, et laenupakkuja valikul on mõistlik tutvuda laenu ennetähtaegse tagastamise kuludega. Eesti pakkujate hulgas on mitmeid lähenemisi:

 • Näide 1: Laenulepingu ennetähtaegse lõpetamise tasu on:
  • 5% tagastatavalt summalt – kui tagastamise hetkel on lepingu lõppemiseni jäänud vähem kui üks aasta;
  • 1% tagastatavalt summalt – kui tagastamise hetkel on lepingu lõppemiseni jäänud rohkem kui üks aasta.
 • Näide 2: Ülelaekumiste ning tagasikannete teenustasu          3,50 €
 • Näide 3: 0,5% tagastatavalt laenusummalt või 1% tagastatavalt laenusummalt, kui ennetähtaegse tagasimaksmise päeva ja lepingu lõpptähtpäeva vaheline periood on pikem kui 1 aasta

Turul leidub laenude pakkujaid, kes on teinud ennetähtaegse laenu tagastamise lihtsaks – Credit24 puhul on võimalik võetud laenusumma igal ajahetkel tagastada ilma lisatasudeta.

Credit24 pakub krediiti Krediidikonto limiidi alusel. 1000€ laenamisel 12 kuuks, fikseeritud intressimääraga 24% aastas, on KKM 27,24% aastas, tagasimaksete summa 1135€ ja kogusumma 1135€. Tutvu tingimustega credit24.ee ja pea nõus asjatundjaga numbril 614 3400.