5 lihtsat sammu, et raha hakkaks üle jääma

Hiljaaegu levis meedias uuring, mille tulemustest selgus, et suurel osal inimestest saab teenitud palk otsa juba kolmandal nädalal pärast palgapäeva. Kuidas parandada oma finantsolukorda ning millised on lihtsad sammud, et raha säästma hakata?

1. PANE KIRJA OMA KULUD

Kes kord raha kõrvale panema on hakanud, teavad, et kõige raskem on astuda see esimene samm. Selleks, et oma rahaasjad kontrolli alla saada ning muretsemata palgapäevani elada, peaks esmalt kirja panema kõik oma kulud. Pea arvet oma kulutuste üle ning märgi üles kõik, mille peale raha välja käid. Paremat ülevaadet aitab saada see, kui märgid väljaminekud eraldi kategooriate kaupa- näiteks koduga seotud kulutused, toiduraha, transpordikulud, riiete ostud jne. Pangakonto väljavõte aitab meelde tuletada väiksemadki maksed, mille oled teinud. (Vaata postitust teemal: Mille peale tavaliselt raha kulub.)

2. KOOSTA ENDALE EELARVE

Lihtne tõde on see, et ei tohi kulutada rohkem, kui teenid. Ometi on see sageli keeruline ning sellest teadmisest üleastumine tekitanud olukorra, mil enne palgapäeva on hädasti lisaraha vaja. Kui oled kulud kirja pannud, saad aimduse sellest, milline on sinu kuu eelarve kulude ja tulude mõistes. Ehk see, kui palju kuus raha saad ja kui palju kulutad. Lisaks ühe kuu sissetulekute ja väljaminekute võrdlemisele, peaksid planeerimisel arvestama selliseid kulutusi, mida ei pea tegema iga kuu, vaid paari kuu tagant: näiteks autohooldus või vajadus kevade saabudes osta uus aiamööbel.

3. HAKKA RAHA KOGUMA

Nüüd, mil kulude ja tulude osas on eelarve teada, on järgmine samm asuda raha kõrvale panema ehk eelarvesse peaks lisama raha kogumiseks planeeritud osa. Raudreegel on see, et sissetulekust peaks 10-15% minema säästmiseks. Kui kulutused on nõnda suured, et sellises ulatuses pole raha võimalik säästa, on aeg üle vaadata oma kulud. Proovi oma eelarvest välja jätta sellised kulutused, mis ei ole hädavajalikud. Näiteks õhtusta vähem väljas ja söö kodus ning kuluta vähem meelelahutusele. Saad teha raha kogumise automaatseks, kui suunad oma pangakontolt igal kuul, näiteks, palgapäeval, kindla summa kinnisele arvele.

4. SEA SÄÄSTMISEKS EESMÄRK

Kõige parem viis raha säästa, on teha seda millegi nimel. Sea endale eesmärk või unistus, mida säästetud rahaga teha soovid. Kui oled ammu unistanud mõnest soojamaareisist, uuest autost või enda päris isiklikust kodust, siis pane see unistus kirja ning lisa juurde aeg, mille jooksul oleks realistlik vajaminev raha koguda. Võid kirja panna nii lühi- kui pikaajalised eesmärgid. Näiteks soovitavad finantsküsimustega tegelevad spetsialistid 1-3 aasta jooksul koguda raha nn tagavarafondi, mis vastab inimese 6-9 kuu kulutustele. Selline tagavara aitab toime tulla ootamatute kulutustega, kui peaksid mõnel põhjusel töö kaotama ning ilma jääma oma sissetulekust. Samuti soovitavad eksperdid koguda raha pensionile mineku ajaks. Eelistada tuleks selle jaoks raha kõrvale panemist lapse kõrgkoolis õppimiseks kogutavatele säästudele. Miks? Noortele pakutakse õppelaene headel tingimustel mitmesuguseid, aga pensionäridele mõeldud laene pangad paraku ei paku.

5. PANE PAIKA PRIORITEEDID

Kindlaks määratud eesmärkidel on kõige suurem mõju sellele, kui palju raha kogutakse. Oluline on meeles pidada pikemaajalisi eesmärke nagu näiteks pensionipõlveks arvestava lisaraha säästmine. Vahel võib juhtuda see, et mõni lühiajaline eesmärk seab varju pikemad eesmärgid, kuid oluline on näha suurt ja pikka perspektiivi. Kui jätad täna kohvikus mõne peene roa ostmata või ilusa, kuid mitte hädavajaliku riideeseme poodi, kajastub see alles jäänud raha mõne aja pärast säästudes suurema summana. Ehk loobudes mõnest kergekäelisest kulutusest, lood tegelikult endale soodsa kasvupinna selleks, et raha hakkaks üle jääma.