5 müüti väikelaenu kohta, mida kindlasti teadma peab

Eestimaa inimesed on harjunud, et üldjuhul enda isiklikest rahaasjadest ei räägita. Ometi tuleb aeg-ajalt korrastada väike- või tarbimislaenudega seotud infot, et faktid oleksid õiged.

Lisaraha ja väikelaene kasutavad need, kes ei oska rahaasjadega ümber käia- VALE

Too väide ei ole kindlasti õige. Kooli algus, jõulud ja puhkuseaeg on vaid mõned näited ajast, mil kulutused on tavapärasest suuremad. „Kuigi säästmisest on saanud aastatega inimeste finantskäitumise oluline osa, oleme siiski igaüks olnud olukorras, kui raha on otsakorral, ent palga- või pensionipäevani on veel aega,“ selgitab Eesti juhtiva väikelaenu pakkuja Credit24 turundusjuht Annika Parm.

„Aeg-ajalt on hetki, mil väljaminekud on suuremad, kui tahaksime või oleme harjunud. Näiteks on vaja kiiresti hambaarstile minna, välja vahetada mõni kodumasin või maksta autoga seotud kulutuste eest. Või kui on soov üürida uus korter, aga lepingu sõlmimisel on vaja tasuda mitme kuu tagatisraha. Credit24 Krediidikonto pakubki lisaraha sellistes olukordades,“ lisab turundusjuht.

Tema sõnul ei kasuta kindlasti väikelaene inimesed, kes ei oska rahaasjadega ümber käia. Vastupidi- väikelaenu ja lisaraha kasutavad pigem inimesed, kes teavad enda sissetulekuid ja väljaminekuid ning oskavad planeerida enda suutlikkust laen tagasi maksta,“ sõnab Credit24 turundusjuht. „Laenu ei saa võtta inimene, kes ei tule pikaajaliselt rahaasjadega toime, sest enne laenu väljastamist veendub laenuandja põhjalikult laenutaotleja võimekuses laen tagasi maksta,“ lisab Parm.

Krediidikonto on virtuaalne krediitkaart- ÕIGE

 Väike- või tarbimislaenu kasutab suur hulk Eestimaa inimesi. „Inimeste suhtumine sellistesse laenudesse on aastate jooksu oluliselt muutunud, mistõttu pakuvad nii suurpangad kui teised finantsasutused erineva nimetusega, ent sarnase sisuga laenutooteid. „Credit24 Krediidikonto on justkui virtuaalne krediitkaart, mis võimaldab lisaraha. Pärast laenutaotluse heaks kiitmist avatakse kliendile personaalne krediidilimiit, millelt saab endale sobivas mahus ja ajal teha väljamakseid enda isiklikult pangakontole,“ tutvustab nende turundusjuht.

„Näiteks on paljud reisihuvilised avastanud enda jaoks Krediidikonto kui virtuaalse krediitkaardi – kui märgatakse hea hinnaga lennupileteid, kuid hetkel ei ole enda pangakontol selleks raha, on Krediidikonto hea võimalus unistuste reis siiski ellu viia. „Kui veel mõni aasta tagasi eelistati pigem reisiraha varem valmis koguda, kasutatakse Krediidikontot või väikelaenu lennupiletite ostmiseks üha julgemalt,“ selgitab Credit24 turundusjuht. „Kui inimene teab, et paari nädala pärast on palgapäev ja ta saab laenu korraga tagasi maksta, tasub kindlasti lisaraha kasutamist kaaluda,“ lisab ta.

Krediidikontoga kaasnevad peidetud tasud- VALE

 Krediidikontol puuduvad varjatud tasud. Krediidikonto puhul tasub klient vaid kasutatud summalt. „On suur hulk inimesi, kes hoiavad Krediidikontot tagavaraks. See tähendab, et neile on väljastatud personaalne lisaraha, mida nad saavad soovi korral väga mugavalt kasutada. Aga seni, kuni nad seda ei kasuta, nad selle eest ka ei maksta. Nii võib lisaraha hoida nädalaid ja kuid Krediidikontol ootel. Alles siis, kui inimene raha kasutusele võtab, hakatakse selle pealt intressi arvutama,“ lükkab Credit24 turundusjuht ümber müüdi kaasnevatest lisakuludest.

„Inimesed peaksid hoolikalt tutvuma turul saada olevate laenupakkumistega ning veenduma, et laenusummale ei lisanduks varjatud tasusid lepingu- või kuutasu näol. Võib juhtuda, et laenuintress on ühel pakkujal väiksem, ent samas lisanduvad laenusummale kontohaldustasud või igakuised lepingutasud. Credit24 Krediidikontol ei ole lepingu- ega kuutasu,“ kinnitab Annika Parm.

 Alati saab paluda maksepuhkust- ÕIGE

 „Maksepuhkuse kõige olulisem reegel on see, et seda saab kasutada siis, kui arve maksetähtaeg ei ole veel saabunud ega ületatud,“ rõhutab Annika Parm ja lisab: „kui peaks juhtuma, et inimese sissetulek väheneb või ta kaotab töö, on alati võimalik kasutada maksepuhkust, mille aktiveerimine on tasuta.“

Kui laenuvõtja näeb, et kohustuse tasumine võib osutada keerukaks, tuleb sellest esimesel võimalusel teada anda. Credit24 aitab alati välja mõelda kliendile sobivaima lahenduse.

Laenusumma on alati personaalne- ÕIGE

 Krediidikonto on personaalne ja paindlik. See, kui palju raha inimesele krediiti antakse, sõltub väga konkreetselt tema igakuistest rahalistest kohustustest ja sissetulekutest. Pärast seda, kui inimene on enda laenutaotluse soovitud summaga esitanud, vaadatakse see põhjalikult üle ja tehakse otsus. Avalike andmebaaside põhjal tehakse tema põhjalik taustauuring ning jälgitakse, et inimese finantsseis püsiks uue kohustuse võtmisega kontrolli all. „Sageli ongi nii, et inimene, kes kasutab Krediidikontot, saab personaalsema pakkumise ja kliendisuhtluse kui suurpangas. Oleme kliendi jaoks mistahes olukorras tema taustajõud,“ kinnitab Credit24 turundusjuht.