Meelerahu rahaasjades annab suvel kindlustunde

Üks on kindel- tänavune suvi on erakordne. Inimesed naudivad kaua igatsetud suvesooja, meelelahutust ja sõpradega-lähedastega koos olemist. Kuidas hoida raha- asjad kontrolli all suve viimasel kuul ja ka edaspidi?

 

Planeeri pikemalt ette kui vaid mõned päevad

 

Liialdamata võib öelda, et suvel on igal päeval mitmeid üritusi, kuhu tahaks jõuda. Samuti on suvi aeg, mil saab kõpitseda kodu kallal ja lõpetada ehitustööd, mis jäänud sobivat aega või rahasüsti ootama. Hing igatseb vabadust nii raha- asjades kui pikalt eriolukorrast tulenevalt pausil olnud tegevustes.

 

„Raha ja kulutustega seoses kehtib aastaajast sõltumata ette mõtlemise põhimõte,“ ütleb Eesti juhtiva väikelaenude pakkuja Credit24 turundusjuht Annika Parm. „Viisime aasta alguses oma klientide seas läbi küsitluse, millised käitumismustreid soovitakse kõige enam muuta. Selgus, et selleks on säästmine. Tervelt 28% vastanutest lubas uuel aastal senisest enam raha säästa. See on väga hea algus, sest selline tegutsemine aitab nii ettenägematutute kulutuste kui pikemat planeerimist vajavate väljaminekute juhul,“ lisab Parm.

Oluline on üle vaadata igakuised väljaminekud ja teha nendes vajadusel korrektuure. Selline tegevus võimaldab pikemat valmisolekut raha-asjadega toime tulla. Sageli annabki juba mõne väikese harjumuse muutmine paarikümne eurose kokkuhoiu kuus, millest alustada säästmist.

Kiire vajadus – mida teha?

Credit24 turundusjuhi sõnul on nad saanud klientidelt sagedast tagasisidet, kuidas külmik puruneb just siis, kui on marjade sisse tegemise aeg või on vaja külastada hambaarsti ootamatu tervisemure tõttu.  Aina enam annavad endast märku ka loomaomanikud, kelle lemmiku päästmiseks on vajalik protseduur, mis maksab mitusada, või veel rohkemgi, eurot.

Sellised stsenaariumid võivadki eelarve viia ootamatult tasakaalust välja, mistõttu tekib vajadus kasutada lisaraha ehk Krediidikontot. Annika Parmu sõnul saab täna rääkida sellest, kuidas väike-ja tarbijalaenude kasutamine on tavapärane ja igapäevase finantskäitumise osa: „Meie Krediidikontot saab võrrelda krediitkaardiga. Ehk see võib olla justkui tavaraks, juhuks, kui äkitselt peaks tekkima vajadus kasutada täiendavat summat. See on üks täiendav võimalus, et raha-asju planeerida.“

Intressi hakatakse maksma alles siis, kui raha päriselt kasutusele võetakse. Juhul, kui selgub, et lisaraha tegelikult ei vajagi, on olukord täpselt sama. Lihtsalt valmisoleku eest maksma ei pea. Samuti on vaba valik see, kas kasutatakse limiiti kogu ulatuses või vaid osaliselt.

Igale inimese vajadustest lähtuv

Sageli suudavadki krediidiasutuste välised krediidiandjad pakkuda kliendile paindlikumat lisaraha võimalust kui traditsioonilised pangad. „Paindliku all pean silmas iga kliendi vajadustest ja võimalustest lähtuvat krediiti, mille väljastamisel veendutakse, et inimene suudab laenu tagasi maksta. Paindlik viitab kiirele suhtlusele, mitte kiirele rahale,“ rõhutab Annika Parm.