Koolitarkus ja rahatarkus- mida peaks meeles pidama?

Kool algab õige pea. See ei ole uus algus mitte üksnes lasteaia-, kooli- ja ülikooliõpilastele, vaid ka nende peredele. Mida rahaasjades silmas pidada, et 1. septembrile muretult vastu astuda?

Arvesta sellega, et kooli algus toob tavapärasest rohkem rahalisi väljaminekuid, kuid ära sellest heitu. Poodides on palju allahindlusi ja mõistlik on tutvuda erinevate kaupluste valikute ja hindadega. Hinnavõrdlus aitab saada kuludest pilt ette ning ostusid planeerida. Sageli võib häid sooduspakkumisi leida e-kaubandusest. Seega, ära tee oste emotsiooni ajel. Kaalu läbi, milliseid koolikaupu tõepoolest vaja ja alles seejärel suundu maksma.

Blogidest leiad häid nippe, kuidas rahaga seotud väljaminekuid planeerida ja milliseid rahatarkusi meeles pidada.

Credit24 turundusjuht Annika Parmu sõnul tunnevad Eestimaa inimesed huvi raha tagavara vastu, et olla valmis ettenägematuteks kulutusteks kooli alguses. „Lapsevanemad teavad, kuidas septembri lähenemine rahakotile mõjub. Kuid samas on kool rõõmus algus, mis ei peaks tekitama stressi. Meie pakume oma klientidele erinevaid lisaraha võimalusi. Kõige populaarsem neist on Krediidikonto,“ tutvustas Parm.

Eelarve on mõistlik paika panna juba enne, kui poodi lähed või e-kauplusesse sisened. See on hea viis, kuidas vältida ebamõistlikku kulutamist. Samuti tee põhjalik ettevalmistus ja vii end kurssi kauplustes ja online-kanalites pakutavate pakkumistega. Jaga planeeritud ostud võimalusel mitme kuu peale. Rahaasjades on üks olulisemaid reegleid see, et väljaminekuid ei tohiks olla suuremad kui sissetulekud. Loomulikult on hetki ja olukordi, mil sellest põhimõttest on keeruline kinni pidada. Eriti ettenägematute kulutuste korral, kui vaja on osta näiteks uus süle- või tahvelarvuti. Kui otsustad kasutada väikelaenu, siis jälgi tähelepanelikult, millised on sellega kaasnevad lisakulud lepingu- või kuutasu näol.

Hoidu varjatud tasudest. Credit24 populaarseim toode- Krediidikonto- on tagavaraks hoides tasuta. See tähendab, et kui inimene end selle kasutajaks registreerib, ei maksa see midagi. Samuti puuduvad Krediidikontol igasugused kontohaldus-, lepingu- ja väljemaksetasud.

Investeeri või alusta säästmist kasvõi väikestest summadest. Aasta alguses Credit24 läbi viidud küsitlusest selgus, et 28% inimestest soovis uuel aastal senisest enam tegeleda säästmisega. Nii nagu 1. jaanuar, võib ka 1. september olla uute alguste aeg. Suured võidud saavad alguse väikestest. Uuri lisa, kuidas saaksid sina oma esimesed sammud säästmise ja investeerimise vallas teha.

Järelturg on hea võimalus, kuidas väljaminekuid vähendada. Olgu selleks lastetoa mööbel või kasutatud, ent heas korras tehnika. Häid pakkumisi leiab erinevatest foorumitest, e-kanalitest ja kauplustest, mis väärtustavad taaskasutust.

Krediidikonto on justkui krediitkaart. Credit24 turundusjuht Annika Parm ütleb, et see, kui palju raha inimesele krediiti antakse, sõltub väga konkreetselt tema igakuistest rahalistest kohustustest ja sissetulekutest. Pärast seda, kui inimene on enda laenutaotluse soovitud summaga esitanud, vaadatakse see põhjalikult üle ja tehakse otsus. Avalike andmebaaside põhjal viiakse läbi põhjalik taustauuring ning jälgitakse, et inimese finantsseis püsiks uue kohustuse võtmisega kontrolli all.

Lisaraha tähendab paindlikke lahendusi, mis lähtuvad iga inimese vajadustest ja võimalustest. „Näeme seda, kuidas väga suur hulk inimesi planeeribki väga teadlikult oma raha-asju, ent mõni ettenägematu kulutus või kooli algusega seotud väljaminekud võivad eelarve viia ootamatult tasakaalust välja. Selliste olukordade jaoks pakumegi Krediidikontot, mis võimaldab kliendil kasutada lisaraha,“ kinnitas Credit24 turundusjuht.

Maksepuhkus on üks abiks ootamatutes olukordades, mil sissetulek väheneb või palga laekumine hilineb. Kuigi igasugune võlgnevus tekitab halba tunnet, ei tohi kunagi peljata võimalikest keerulistest olukordadest rääkimist. Maksepuhkuse üks ja kõige olulisem reegel on see, et seda saab kasutada üksnes siis, kui arve maksetähtaeg ei ole veel saabunud ega ületatud. Seega, mõtle ja planeeri ette. Kui näed, et kohustuse tasumine võib osutada keerukaks, anna sellest esimesel võimalusel oma laenuandjale teada. „Lisaks maksepuhkusele pakume meie oma klientidele 30 päeva rahulolugarantiid, mis tähendab, et kui inimene ei ole meie teenusega rahul, võimaldame tal 30 päeva jooksul lepingust intressikuluta taganeda,“ nentis Annika Parm.

Rahatarkus on nagu mistahes muu oskus, mida elus õppida. Pea meeles, et head oskused rahaasjades toime tulla, ei teki samuti üleöö, vaid vajavad aega ja kordamist.

Vastutustundlikkust tuleb alati ostlemisel meeles pidada. Pane paika eelarve, jaga võimalusel kulutused mitme kuu peale ja jälgi, et ostaksid vaid seda, mida päriselt koolis vaja võib minna.