Mida silmas pidada laenu võttes?

Laenamisel tee põhjalik eeltöö ja veendu, et suudad kohustuse tasuda.

Kuna turul pakuvad raha laenamise võimalusi erinevad finantsettevõtted, peaks laenude võtmisel eelnevalt tegema põhjaliku taustauuringu. Oluline on teada, millised on näiteks kaasnevad lisatasud, kuidas on võimalik laenud  ennetähtaegselt tagasi maksta või mida teha, kui kaotatakse ootamatult sissetulek ega ole võimalik tagasimakseid kokku lepitud korras tasuda.

Enne laenu võtmist 

Mõtle hoolikalt, kas laenu on kindlasti vaja. Arvesta sellega, et võtad endale kohustuse, mida tuleb regulaarselt täita ning osa sinu igakuisest sissetulekust läheb võetud raha tasumiseks. Kõige otstarbekam on koostada igakuine eelarve, mis annaks ülevaate sinu tegelikest sissetulekutest ja väljaminekutest. Kui otsustad siiski lisaraha kasuks, tutvu kindlasti selle väljastamise tingimuste ja KKM-i ehk krediidi kulukuse määraga. KKM tähistab aastast kulu laenule. Mida väiksem protsent, seda odavam see on. Oluline on see, et sellega ei kaasneks lisatasusid, mille hulka võivad kuuluda näiteks igakuised lepinghooldustasud, lepingu sõlmimise tasu või kontohooldustasu. Seetõttu on hea võrrelda erinevaid pakkumisi, et veenduda, milline laen on lõppkokkuvõttes soodsaim. Credit24 Krediidikonto puhul puuduvad igasuguseid lisatasud ehk maksta tuleb vaid intressi kasutatud summalt. 

Tagasimakse tasumine

Lepingu sõlmimisel määratakse kindlaks igakuine tagasimakse summa, mis tuleb kokku lepitud kuupäeval laenuandjale edastada. Kui juhtub midagi ootamatut, näiteks kaob töö või inimene haigestub ning tema sissetulek väheneb märgtavalt, peab sellest esimesel võimalusel laenuandjale teada andma. Murega ei tohi üksi jääda, sest igale olukorrale on lahendus. Ühendust tuleks võtta kohe, kui selgub, et makse osasummat ei ole võimalik õigeaegselt tagasi maksta või see võimalus saabub teatud aja pärast. Näiteks, kui tööandja teatab, et järgmisest kuust väheneb töötasu kolmeks kuuks. Credit24 võimaldab oma klientidel kasutada tasuta maksepuhkust, mille saab mugavalt aktiveerida iseteeninduses või telefoni teel klienditeenindaja abiga. Maksepuhkust on võimalik kasutada kuu aega alates maksepuhkuse aktiveerimise päevast. Oluline on meeles pidada, et maksepuhkusel olles jätkub intressiarvestus kasutamata laenu põhiosa pealt.

Kuidas laenud lõpetada?

Kohustus lõppeb võetud summa ja intressimaksete täieliku tasumisega. Eelkõige vajatakse lisaraha mõne ootamatu väljamineku jaoks, milleks endal vahendeid napib. Olgu see kodu, auto või lemmiklooma raviarve tasumisega seotud kulu. Enne kohustuse võtmist tuleks kindlasti välja selgitada, millised on lepingu ennetähtaegse tagasi maksmise võimalused ja kas selle eest tuleb eraldi lisatasu maksta. Vastutustundlikud krediidiandjad võimaldavad ennetähtaegset tagasimaksmist tasuta. Seega veendu, et  lepingupartner jälgiks seda põhimõtet ning saaksid soovi korral lepingu ennetähtaegselt lõpetada.

Kindlasti tuleks enne lepingu sõlmimist pidada nõu eksperdiga ja töötada põhjalikult läbi lepingu tingimused. Kasulikku infot leiab Finantsinspektsiooni tarbijahariduse rubriikidest: tarbijakrediidi, makseraskustes käitumise ning laenu tagasimaksmise raskuste teemadel.

Kui oled otsimas sobivat ja soodsat lahendust oma rahamurele, tasub tutvuda Credit24 laenudega.